Partnerami wydarzenia są: Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Samorząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego oraz Grupa Energa.

8.00– przywitanie, Fundacja Nicolaus Copernicus
8.15 - Magdalena Pilska-Piotrowska, Olsztyńskie Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne, „Natura zjawisk tranzytu oraz zaćmień”.
9.00– Dr Joanna Molenda – Żakowicz Uniwersytet Wrocławski – „Egzoplanety okiem Keplera”

10.00 – oficjalne otwarcie, prof. dr hab. Maciej Mikołajewski, Robert Szaj
10.15 –Prof. dr hab. Lech Mankiewicz, Dyrektor Centrum Teoretycznej PAN, Warszawa, „Czego można nauczyć się w internecie”
11.00 - Dr Jan Skowron, Uniwersytet Warszawski – odkrywca planet krążących wokół innych gwiazd, „Mikrosoczewkowanie grawitacyjne jako metoda wykrywania najdalszych planet”
11.45 – Prof. dr hab. Maciej Konacki – Centrum Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika PAN, Toruń– „Projekt Solaris”
12.20– Jacek Drążkowski, Obserwatorium Astronomiczne Lidzbark Warmiński– Planeta Merkury
13.12 –początek tranzytu
13.30 – Prof. d Prof. dr hab. Lech Mankiewicz, Dyrektor Centrum Teoretycznej PAN, Warszawa, „Czego można nauczyć się w internecie”
14.15 - Dr Jan Skowron, Uniwersytet Warszawski – odkrywca planet krążących wokół innych gwiazd, „Mikrosoczewkowanie grawitacyjne jako metoda wykrywania najdalszych planet”
15.00- Dr Joanna Molenda – Żakowicz, Uniwersytet Wrocławski – „Egzoplanety okiem Keplera”
16.15 - Magdalena Pilska-Piotrowska, Olsztyńskie Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne, „Natura zjawisk tranzytu oraz zaćmień”.
17.15 – Jacek Drążkowski, Obserwatorium Astronomiczne Lidzbark Warmiński – Planeta Merkury, Meteoryty
18.15 - Robert Gontarz, student matematyki, Uniwersytet Mikołaja Kopernika - Liczby Fibonacciego – kosmicznie proporcjonalni.
19.00 – Projekcja filmu dokumentalne „Astronarium – PLANETY POZASŁONECZNE”, prof. dr hab. Maciej Mikołajewski
20.00 - koncert muzyki elektronicznej Przemysława Rudzia
21.00 - Michał Juszczakiewicz – reżyser, prowadzący program „Od przedszkola do Opola”, twórca filmów o Janie Heweliuszu i odkryciu grobu Mikołaja Kopernika – Tranzyty Merkurego - obserwacje Jana Heweliusza oraz film "Johannes Hevelius Dantiscanus".
22.00 - zakończenie
8.00 – 21.00– seanse w mobilnym planetarium
8.00 – 20.00 zwiedzanie miniatury Układu Słonecznego w skali 1:10 000 000 000
8.00 – 20.00 – obserwacje Słońca, od godz. 13.11 do zachodu Słońca obserwacje tranzytu Merkurego
8.00-20.00– transmisja w internecie Tranzytu Merkurego z teleskopów Obserwatorium oraz transmisja konferencji na stronie www.fundacjacopernicus.pl

Ilość miejsc ograniczona. Zgłoszenia do 8 maja 2016 r. na adres email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. i tel. 508698232 . Udział w wydarzeniu tylko po potwierdzeniu przez Organizatorów.