W listopadową pełnię nasz Księżyc był wyjątkowo blisko Ziemi. W grudniu nasz naturalny satelita podczas pełni będzie równie blisko Ziemi, jak przed miesiącem. Tych, którzy przegapili ostatnią listopadową pełnię Księżyca, Obserwatorium Astronomiczne w Truszczynach zaprasza 13 grudnia od godziny 19.00 do 21.00.

— Tego dnia, Księżyc znowu znajdzie się najbliżej Ziemi, choć pełnia nastąpi nieco później, niż w listopadzie. Ale i tak Księżyc będzie nieco większy niż zazwyczaj — mówi Robert Szaj i dodaje, że wieczorem 13 grudnia Księżyc znajdzie się w odległości ok. 355 tys. km od Ziemi i będzie tylko kilkaset kilometrów dalej, niż podczas pełni w listopadzie. W Obserwatorium będzie można też wysłuchać wykładów astronomów z Truszczyn, Olsztyńskiego oraz Grudziądzkiego Planetarium.

Podczas listopadowej pełni Księżyca, goście Obserwatorium Astronomicznego w Truszczynach mogli podziwiać Księżyc z bardzo bliskiej odległości. Tego dnia nasz naturalny satelita znalazł się najbliżej Ziemi na swojej eliptycznej orbicie.

Księżyc porusza się po eliptycznej orbicie, przez co jego odległość od Ziemi zmienia się – od środka Ziemi w granicach od 358400 do 406 730 km. Gdy pełnia pokryje się z perygeum (najbliższym Ziemi punktem orbity Księżyca), Księżyc na niebie ma nieco większą średnicę, niż zwykle i mówimy wówczas o SuperKsiężycu. Podczas grudniowej pełni Superksiężyc będzie o prawie 14 proc. większy i 29 proc. jaśniejszy niż podczas typowej pełni.

źródło:http://rybno.wm.pl/